Bleach

23. května 2012 v 13:58 |  Můj názor na anime
Alternativní název:
Typ: TV
Počet dílů: 366
Rok vydání: 2004 - 2012
Žánr: akce, komedie, shounen, supersíly, nadpřirozeno
Délka: 24 minut každý díl
Dostupnost: 13+
Pokračování: v manze
Hlavním protagonistou je středoškolák Ichigo Kurosaki který krom toho že má orandžové háro se vyznačuje i schopností vidět duchy. Jeho poklidný, občas rváčský, život je narušen když se v jeho pokoji objeví dívka oblečená do černého kimona a vzápětí na to jeho rodinu napadne Hollow, což je něco jako zlá duše. Dívka se představí jako Rukia a sdělí mu že je shinigami a že jejím úkolem je právě likvidovat ony Hollowy, při komfrontaci s jedním z nich byla nucena Ichigovi předat své schopnosti a tak od té doby za ní plní práci shinigamiho. Později se ukáže že tento akt nezůstane bez povšimnutí jelikož předávat schopnosti lidem je zakázáno a tak si pro Rukii příjde její bratr kapitán šesté divize Kuchiki Byakuya a jeho vícekapitán Abarai Renji aby příjmula odpovídající trest. Ichigo to samozřejmě nemůže nechat jen tak být a rozhodne se ji zachránit, podstoupí tréning s Uraharou a společně se svými přáteli Chadem, Ishidou a Orihime se vydává na záchranou akci do Soul Society, místa kde přebývají shinigami a duše zemřelých. Zde se vše komplikuje více než by se mohlo zdát, zrada několika shinigami pořádně zamíchá dějem a slibuje do budoucna pořádný konflikt. Následný Arrancar arc je bojem proti zvláštní vyspělejší formě Hollowů ve které mají prsty právě oni tři zrádci hlavně pak vrchní machinátor Aizen. Poté co se do doubojů zapojí všechny jednotky Seireitei a Espada, Ichigo si to s Aizenem osobně vyřídí příjde (poněkolikáté) o své schopnosti a přesouváme se o jeden rok později kdy na scénu přichází skupina lidí se schopnostmi kterým říkají Fullbring.
Prvně bych asi měla říct že shouneny jsou můj oblíbený žánr a že jsem schopná snést jistou míru cliché které se právě v tomto typu anime (i mang) vyskytují. Charakterů se zde vyskytuje opravdu nepočítaně některé se jen mihnou jiní zůstávají a většina z nich je něčím originální. Ichigo je typický kladný hrdina má dobré srdce a za své přátele by obětoval život, společně s Rukiou tvoří opravdu velmi dobrý a vtipný pár. Ishida se snaží tvářit jako chladný typ kterému na Ichigovi nezáleží ale všichni stejně ví že to není pravda, Chad je málomluvný silák a Orihime je typická ztřeštěná hrdinka co miluje hlavního hrdinu. Co se týče vývoje charakterů jisté změny v průběhu tu jsou u většiny je to k lepšímu a sympatičtějšímu bohužel u Orihime je to jen a jen k horšímu. Čím dál se v příběhu dostáváme tím více je se svým věčným Kurosaki-kun otravnější a i přes to že má velmi zajímavou a prospěšnou schopnost, působí nešikovně, neschopně a je nanervylezoucí. Ze začátku jsem ji měla ráda a doufala v nějaký výrazný posun v jejím charakteru bohužel Tite (autor mangy) ji dokonale zazdil a poslední dobou ji nemůžu ani vystát. V Bleachi se však díkybohu již žádná podobná takto otravná ženská postava neobjevuje (alespoň mě to tak nepřišlo) a větina hrdinek je naopak velmi příjemných, zábavných a osobitých (například Matsumoto či Yoruichi). Mnoho charakterů ze Soul Society (Kyouraku, Kenpachi, Toushirou...) či z Hueca Munda (Grimmjow, Halibel, Starrk...) je hodně propracovaných a oblíbitelných.
Co se příběhu ještě týče, navazuje na sebe v několika velkých arcích, bohužel pozdější arcy s kvalitou příběhu pokulhávají (například Aizenův konec byl katastrofa a celý koncept Fullbringů se mi příliš nelíbil) přesto začátek i celý Arrancar arc jsou značně enjoyable. Krom toho mi Ichigo jako hrdina příjde sympatičtější než takový Naruto (Ichigo je tvrdý bojovník a při jeho soubojích se jeho protivníci většinou nepřidávají na stranu dobra prostě je porazí svou vlastní silou, za to Naruto většinu svých protivníků ukecá XD). Komediální prvky i akci v Bleachi mám opravdu ráda, je pravda že ono zahalování výbuchem a kouřem je později občas otravné na druhou stranu Ichigo alespoň proti většině svých protivníků napoprvé prohraje a musí s nimi absolvovat několik soubojů (s Abaraiem bojoval 2x, s Ulquiorrou měl komfliktů hned několik stejně tak s Grimmjowem) což je mi milejší než někdo kdo příjde a kosí jednoho protivníka za druhým bez problémů.
Velkým mínusem Bleache jsou hlavně fillery, bohužel mají tendenci být vkládany do prostředku arců a svým dějem nenavazovat na probíhající události (jestliže v normálním příběhu byl Ichigo v Hueco Mundo ve filleru se najednou přesune znovu do Karakury jako by se nic nedělo), je ale pravda že poslední velké fillery v příběhu se mi líbily a byly kupodivu zančně dobře provedené (Zanpakutou Rebellion arc a Gotei 13 Invasion arc).
Co se týče animace, ta je v porovnání s mnoha ostatními tak dlouhými shouneny bezkonkurenční (zhruba od půlky Arrancar arcu) a sledování soubojů se stává opravdu kvalitním požitkem (narozdíl např. od Naruta kde velmi často střídají animátorské studia a je to jeden velký mišmaš), hudba je velmi dobře provedená a OST se značně tématicky liší.
Hodnocení: 9/10 (mangu mám hodnocenou jako 8 ale jelikož anime má skvělou hudbu, dokonalou animaci a perfektní seiyuu zaslouží si trochu lepší skóre)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama